piątek, 27 maja 2016

Uwielbiam wiosnę i bzy


Jak widać na załączonej fotce nie tylko ja tak mam. Dobrałam się dziś do mojej części bzów sąsiada. Oskubałam trochę na nowe specyfiki typu ziołomiody, maceraty itd. Pająki po zerwaniu kwiatków pouciekały od razu. Jeden osobnik nie miał zamiaru więc odłożyłam gałązkę na krzak aby nie naruszać jego spokoju. Bzy wyglądają wyśmienicie. Osobnik również (kimkolwiek jest) Wspaniale :) Z gracją i majestatem zaprezentował się do zdjęcia:).

czwartek, 26 maja 2016

Kochanej Mamie

26-05-2016
Kochanej Mamie. 
Mamę kocha się zawsze. Bez względu na to jaka jest. Na poziomie duchowym istnieje niepowtarzalna łączność matki z dzieckiem. Wdzięczność za urodzenie, wychowanie, poświęcony czas...za to, że jesteś. Wszystkim mamom w dniu ich święta...sobie również wszystkiego co najlepsze. Radości, miłości, cudownych wspaniałych w szczęściu wspólnych chwil. 

sobota, 7 maja 2016

Kwietniowe zbiory kwiatowe

Fiołek wonny
Fiołek 

Forsycja

Powyższe wylądowały w alkoholu. Posłużą pewnie do wielu różnych specyfików w przyszłości. W planach mam jeszcze fiołki w miodzie.

Miód mniszkowy

Składniki:
Kwiaty mniszka ( całe z płatkami i szypułką )
Lokalny miód
około 2 cm nieobranego korzenia imbiru (opcjonalnie ) 
Otartą skórkę z cytryny 
Sok z połowy cytryny 
W mojej wersji ocet z kombuchy zamiast cytryny

Kwiaty mniszka rozkładamy na papierze, aby przeschły, najlepiej na kilka godzin, dodatkowo pozbędziemy się w ten sposób niechcianych lokatorów mlecza. ( Ponieważ nie myjemy kwiatów skopiłam je alkoholem).

Do słoika dodajemy kwiaty mniszka, skórkę i sok cytrynowy, poszatkowany korzeń imbiru (im więcej go damy tym syrop będzie pikantniejszy). Zalewamy miodem.

Nakładamy do słoików tyle składników aby miód  całkowicie pokrywał wszystkie składniki. Miód starajmy się choć raz dziennie wstrząsnąć, pilnując, aby wszystko po wymieszaniu nadal było pod miodem. Po 3 tygodniach przecedzamy nasz miód  przez sitko i przekładamy w ciemne miejsce. Można ewentualnie zostawić w środku wszystkie dobrodziejstwa.

Miód mniszkowy sprawia, że rany się szybciej goją, wzmacnia nasz układ odpornościowy, chroni wątrobę i drogi żółciowe ponieważ zawiera w swoim składzie cholinę, która odpowiada za obniżenie lipidów w wątrobie oraz sprawia, że zwiększa się efekt żółciopędny. Jest  stosowany również jako środek osłonowy przy długotrwałym przyjmowaniu antybiotyku. Miód mniszkowy posiada w swoim składzie wiele witamin i minerałów. Między innymi witaminę B1, C, potas, fosfor, mangan, żelazo. Zawiera również glukozę oraz fruktozę.  Jest lekarstwem na stany zapalne żołądka i wątroby oraz woreczka żółciowego. Pomaga również przy niestrawnościach, chorobach nerek. Posiada właściwości moczopędne, które pomagają  wydalić z organizmu toksyny. Używa się go w kuracjach wspomagających leczenie schorzeń reumatycznych oraz niedokrwistości, która powodowana jest niedoborem żelaza. Świetnie sprawdza się również jako lek pomagający w stanach wyczerpania psychofizycznego. W kuchni  jako zamiennik cukru.