czwartek, 8 listopada 2012

Lawenda


Lawenda bylina dorastająca do 60 cm wysokości. Wartościowym i silniejszym surowcem jest kwitnące ziele. Surowce suszy się w normalnej temperaturze. Kwiaty, ziele i olejek eteryczny działają odkażająco, przeciwbólowo, uspokajająco, spazmolitycznie, żółciopędnie, wiatropędnie, moczopędnie, rozgrzewająco, napotnie, przeciwwymiotnie i przeciwzakrzepowo oraz przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

Stosowany zewnętrznie: nerwobóle, stawo- i mięśniobóle, do wcierań przy przeziębieniu i chorobach zakaźnych oraz po zmarznięciu i w chorobach układu oddechowego;

Wewnętrznie: skąpomocz, nieżyty górnych dróg oddechowych, zaburzenia trawienia, bóle brzucha, skurcze jelit i żołądka, bezsenność, stres, depresja, nerwice narządowe, zdenerwowanie, lęk, wewnętrzny niepokój, nudności, choroby zakaźne i przeziębieniowe, bóle głowy. 

Olej lawendowy - można również stosować zewnętrznie do leczenia opryszczek, ran, ropni, czyraków, odparzeń i owrzodzeń. Używać też do przemywania skóry suchej, normalnej i łojotokowej w celu jej oczyszczenia, sprawienia lepszego jej ukrwienia oraz odkażenia. Można go również zażywać doustnie 1-2 razy dz. po 1 łyżce dla lepszego trawienia, wyregulowania wypróżnień oraz jako środek uspokajający.

Osobiście uwielbiam lawendę w każdej postaci. Cudowna ozdoba ogrodu. Małe wymagania a urok niezastąpiony. Świeży lub suszony kwiat stosuję dla ozdoby mieszkania. Susz do aromatyzowania pomieszczeń. Szczypta rozdrobnionych kwiatów wsypana na górę kominka ze świeczką zapachową swobodnie zastępuje olejki. Ładnie pachnie i na dłużej wystarcza. Olejek stosuję do masażu i do kąpieli rozluźniających.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz